Nowoczesna tężnia solna w Parku Wiecha na Targówku

Wyjątkowa tężnia solna dostępna jest teraz dla wszystkich mieszkańców i gości Targówka – bez żadnych opłat. Znajduje się ona w Parku Wiecha, a jej unikalność polega na tym, że nie jest zasilana solanką, jak to zazwyczaj bywa w przypadku obiektów tego typu. Jej sercem jest halogenerator.

Rafał Lasota, rzecznik prasowy dzielnicy Targówek wyjaśnia mechanizm działania tej niecodziennej tężni: Sól, którą się do niej wkłada, jest następnie podgrzewana, co skutkuje powstaniem par takich jak te występujące w naturalnych grotach solnych. Ten proces został wybrany po to, aby uniknąć problemu, jaki niesie ze sobą stosowanie solanki – przeciek wody, który mógłby uszkodzić otaczającą tężnię roślinność.

Tężnia solna stwarza doskonałe warunki dla poprawy zdrowia, szczególnie dla osób cierpiących na dolegliwości układu oddechowego, lub tych, którzy niedawno przebyli choroby takie jak przeziębienie czy grypa. Jak mówi rzecznik Lasota – inhalowanie powietrza bogatego w jony soli ma mnóstwo korzyści zdrowotnych, zwłaszcza dla górnych dróg oddechowych. Mikroklimat stworzony przez tężnię jest szczególnie wartościowy dla osób aktywnych fizycznie.

Tężnia w Parku Wiecha to jednak nie jedyny tego typu obiekt na Targówku. Jeszcze jedna tężnia działa już od ponad roku w parku zlokalizowanym przy Domu Kultury Świt. Obiekty te powstają również w innych dzielnicach miasta jako realizacja projektów Budżetu Obywatelskiego.