Fotoplastikon – niebywałe miejsce na mapie Warszawy

Gdy ktoś wybiera się do Warszawy, na liście atrakcji wartych zobaczenia najczęściej notuje, takie miejsca jak: Pałac Kultury i Nauki, Centrum Kopernika, Stadion Narodowy, czy Łazienki Królewskie. Na mapie stolicy istnieje jeszcze jedno wyjątkowe, aczkolwiek mniej popularne miejsce godne odwiedzenia. To Fotoplastikon Warszawski.

Fotoplastikon Warszawski – co to za miejsce?

Warszawski Fotoplastikon znajduje się w kamienicy Hoserów przy Alejach Jerozolimskich 51. Obiekt ten został bardzo trafnie opisany przez dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego – jako magiczna maszyna, która prezentuje ludziom świat, którego już nie ma. Tak jest w istocie. Dzisiaj ludzie tłumnie ruszają do kin, zachwycając się ruchomymi obrazami i dodatkowymi efektami specjalnymi. Kiedyś rolę tę spełniały fotoplastikony, w których oglądać można było wyłącznie fotografie stereoskopowe.

Fotoplasitkon Warszawski w kształcie koła składa się z kilkudziesięciu stanowisk wyposażonych we wizjery. Co kilka sekund mechanizm przesuwający podaje oglądającemu nowe zdjęcie. Całe pomieszczenie utrzymane jest w klimacie lat 20., co dodatkowo stwarza niepowtarzalną atmosferę i daje zwiedzającemu poczucie cofnięcia się w czasie.

Co obecnie można oglądać w Fotoplastikonie?

Wystawy w Fotoplastikonie Warszawskim dotyczą konkretnych tematów i zmieniane są przynajmniej raz w miesiącu. Przykładowe, minione wydarzenia to: „Albania na fotografiach z lat 60.”, „O kobietach z początku XX wieku”, czy „Stare Miasto – nowy świat”. W każdą niedzielę, w Fotoplastikonie można zobaczyć stałą ekspozycję trójwymiarowych zdjęć stolicy z dawnych lat.

Fantastyczna lokalizacja oraz unikatowy klimat sprawiają, że jest to idealna atrakcja nie tylko dla miłośników historii i starej fotografii, ale również dla rodzin z dziećmi oraz tych, którzy planują zatrzymać się w Warszawie na krótki czas.