Czym cechują się firany makarony i czy nadal są modne?

Przez lata ludzie wykorzystywali różne rozwiązania, aby zakryć okna w swoich domach. Potrzebowali bowiem prywatności. Jednak znane obecnie firany powstały dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Lekkie, nieco przezroczyste tkaniny chronią przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, a jednocześnie przepuszczają do środka światło słoneczne. Wybór w tym zakresie na rynku jest całkiem spory. Dużą popularnością cieszą się np. firany makarony.

Jak wyglądają firany makarony i jak można je wykorzystać w aranżacji wnętrz?

Firany makarony to w zasadzie luźno wiszące sznurki, które na górze są mocowane na taśmie. Mogą mieć różną strukturę i być utrzymane w dość zróżnicowanej kolorystyce. Zazwyczaj są jednokolorowe, bardzo cienkie. Na rynku znaleźć jednak można modele nieco bardziej dekoracyjne, które układają się w pewien wzór. 

Wbrew pozorom firany makarony stwarzają spore możliwości aranżacyjne. Najprościej jest je po prostu powiesić luźno w oknie. Bardziej efektownie prezentują się jednak, gdy są nieco podrapowane. To świetny sposób na nadanie im objętości. Firany sznurkowe można na różne sposoby kształtować. Co ciekawe, da się je skrócić bez maszyny do szycia. Pod ręką trzeba mieć jedynie nożyczki. Sięgnąć można dodatkowo po różnego typu uchwyty dekoracyjne, które pozwalają na tworzenie upięć. Jedynym ograniczeniem jest w tym przypadku wyobraźnia. 

W jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się firany makarony?

Nie da się ukryć, że zazwyczaj firany makarony wykorzystywane są w pokojach dziennych. Są one bardzo efektowne wizualnie. Warto je więc powiesić również w sypialni. Do wyboru są modele utrzymane w dość zróżnicowanej kolorystyce.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby firany sznurkowe znalazły się w pokoju dziecięcym. Są one lekkie, delikatne i zwiewne. Stanowią doskonałą alternatywę dla klasycznych firan. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie firanek makaronów do wydzielenia we wnętrzu określonej przestrzeni. Można się na to zdecydować w przestronnym salonie, w którym znajduje się łóżko sypialniane. Można w ten sposób uzyskać intymną strefę przeznaczoną do snu. 

Firany makarony – krótkie czy długie?

Kupując firany makarony, trzeba zastanowić się nad ich długością. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku rodzaj pomieszczenia, w którym mają się znaleźć. Firany długie aż do ziemi to idealny wybór w przypadku dużych okien balkonowych, tarasowych i salonowych. Sprawdzają się dobrze także w sypialni, tworząc przytulną, ciepłą atmosferę, która sprzyja wypoczynkowi. Modele nieco krótsze, a więc sięgające parapetu, wykorzystywane są na ogół w łazienkach i kuchniach. Są bardzo praktyczne w użytkowaniu. 

Firany makarony – białe czy kolorowe?

Długość to nie jedyny parametr, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze firan sznurkowych. Duże znaczenie ma także ich kolorystyka. Wciąż większość osób stawia na firany białe, które są zdecydowanie najbardziej uniwersalne. Pasują do wszystkich aranżacji – klasycznych i nowoczesnych jednocześnie. 

Czasem warto jednak nieco zaszaleć. Kolorowe firany makarony prezentować się mogą naprawdę dobrze, zwłaszcza w większych pomieszczeniach. Stanowią dobry sposób na nadanie aranżacji ciekawego charakteru. Na kolorowe firany stawiają te osoby, które lubią wyróżniać się z tłumu i nie boją się eksperymentować. 

Jak utrzymać firany makarony w czystości?

Wbrew pozorom utrzymanie firan makaronów w czystości wcale nie jest trudne. Można je oczywiście prać ręcznie, ale dopuszczalne jest także pranie w pralce automatycznej. Sznurkowe firany zaleca się jednak włożyć do specjalnego woreczka ochronnego. Nie ma wówczas ryzyka, że przypadkowo ulegną uszkodzeniu czy się ze sobą poplączą. 

Firany makarony cały czas są bardzo modne. Spotkać się z nimi można w wielu domach i mieszkaniach. Prezentują się bardzo efektownie – nie sposób przejść obok nich obojętnie. Jednocześnie są naprawdę praktyczne w codziennym użytkowaniu. Zapewniają domownikom prywatność, są trwałe i niezbyt trudne w pielęgnacji.