Stacjonarne Biuro Rachunkowe czy Cyfrowa księgowość

Osoby prowadzące działalność gospodarczą bądź planujące jej założenie korzystają z reguły z usług zewnętrznego biura rachunkowego. Warto zatem wiedzieć, że księgowość może być realizowana nie tylko stacjonarnie, ale również online. Czym różnią się oba rozwiązania? Dlaczego warto wybrać cyfrową księgowość? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Stacjonarne biuro rachunkowe i księgowość online – różnice

Jak wspomniano we wstępie większość przedsiębiorców korzysta obecnie z zewnętrznych usług księgowych. Outsourcing pozwala nie tylko optymalizować koszty, ale daje również dostęp do najlepszych na rynku fachowców. W tym miejscu warto zatem podkreślić, że usługi księgowe mogą być świadczone zarówno w sposób tradycyjny, czyli stacjonarnie, jak i w formie cyfrowej, czyli jako księgowość online. W pierwszym przypadku podstawą współpracy są spotkania przedsiębiorcy z księgowym, w trakcie których przekazywane są dokumenty, czy załatwiane różnego rodzaju formalności. Księgowość cyfrowa realizowana jest natomiast online, co sprawia, że wszelkie dokumenty wysyłane są drogą elektroniczną, a rozliczenia prowadzone przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania. Oferta tego typu usług znajduje się między innymi na https://www.koff.pl, a zaletą jest także fakt, że biuro księgowe działające online ma również możliwość obsługi stacjonarnej.

Dlaczego warto wybrać księgowość cyfrową?

Będąc przedsiębiorcą można dokonać wyboru formy usług księgowych korzystając z nich stacjonarnie bądź online. Dlaczego warto wybrać to drugie rozwiązanie? Otóż, przemawia za tym przede wszystkim:

  • wygoda, ponieważ z usług księgowych można korzystać nie tylko bez wychodzenia z biura, ale również z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu;
  • stały dostęp do dokumentów i danych, które z reguły są przechowywane w chmurze. W efekcie przedsiębiorca może korzystać z nich nie tylko w dowolnym miejscu, ale również dowolnym czasie;
  • niższe koszty, ponieważ cyfrowa księgowość jest z reguły tańsza niż usługi oferowane przez stacjonarne biuro rachunkowe;
  • szybsza realizacja usług oraz ograniczenie ryzyka ewentualnych pomyłek, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania oraz wdrożenia automatyzacji;
  • możliwość skorzystania z okazjonalnej obsługi stacjonarnej, ponieważ biura księgowe online zakładają również możliwość osobistego spotkania z przedsiębiorcą.

Czym kierować się przy wyborze biura rachunkowego?

Wybierając biuro rachunkowe oferujące cyfrową księgowość warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Chodzi w tym przypadku nie tylko o zakres świadczonych usług księgowość, ale również formy komunikacji z przedsiębiorcą, czy standardy współpracy. Istotne są oczywiście również opinie na temat danego podmiotu, które bez problemu można zweryfikować w Internecie. Poza tym warto wziąć pod uwagę także doświadczenie danego biura rachunkowego oraz jakość świadczonych usług.

Podsumowując należy stwierdzić, że księgowość cyfrowa w przypadku wielu przedsiębiorców może być znacznie korzystniejsza niż współpraca ze stacjonarnym biurem rachunkowym. Korzyści są w tym przypadku wielopoziomowe, a usługi online są nie tylko wygodne, ale również bezpieczne.