Potrzeba kształtowania bezpiecznych zachowań na drodze u dzieci i młodzieży – inicjatywa Delegatury SCB na Targówku

Kształtowanie zdrowych i bezpiecznych nawyków związanych z codzienny życiem powinno mieć miejsce już od najmłodszych lat. Podążając tym tropem, Delegatura Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa z Dzielnicy Targówek podjęła inicjatywę organizowania spotkań edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą. W centrum uwagi były przede wszystkim kwestie bezpiecznego poruszania się po drogach.

Trudno zaprzeczyć, że dzieci i młodzież stanowią istotną grupę uczestników ruchu drogowego, a ich bezpieczeństwo jest narażone na wiele zagrożeń. Świadomość tego faktu jedynie potęguje takie zdarzenia jak wypadek, do którego doszło w okolicach Szkoły Podstawowej nr 380 na warszawskim Targówku. Uczeń tej szkoły został potrącony na przejściu dla pieszych podczas jazdy hulajnogą, co skutkowało kontuzją nogi.

Bezpośrednią odpowiedzią na to tragiczne wydarzenie były działania podjęte przez Delegaturę SCB na Targówku 13 i 14 kwietnia 2023 roku. Zorganizowano wtedy spotkania edukacyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 380, do których zaproszono funkcjonariuszy z Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Celem tych spotkań było przede wszystkim uświadomienie młodym ludziom jak ważne są bezpieczne zachowania na drodze oraz umiejętne reagowanie w sytuacjach zagrożenia.

Na prośbę Delegatury SCB oraz Burmistrz Dzielnicy Targówek, Małgorzaty Kwiatkowskiej, podjęta została również inicjatywa zorganizowania spotkań edukacyjnych z tym samym celem w Przedszkolu nr 90 przy ul. Turmonckiej 7.

Podjęte działania to jedynie początek planowanej serii spotkań mających na celu edukację najmłodszych i nieco starszych mieszkańców Targówka. W ramach tej inicjatywy udało się dotrzeć do około 3 tysięcy przedszkolaków i ponad 6 tysięcy uczniów szkolnych, przekazując im istotne informacje dotyczące bezpieczeństwa na drodze.