Metamorfoza ulic Targówka: kolejne etapy odmian w związku z rozbudową II linii metra

Pod koniec września ostatniego roku, mieszkańcy Targówka otrzymali do dyspozycji nowe stacje drugiej linii metra. Ta wyjątkowa sytuacja stała się jednak punktem wyjścia do dalszych działań – stworzyła idealne warunki, aby dokonać zmian na powierzchni miasta. Po przemianach, które dotknęły ulicę Kondratowicza, nadszedł czas na renowację kolejnego odcinka Chodeckiej – pomiędzy Kondratowicza a Krasnobrodzką. Prace te wymuszają również przekształcenia na ulicy św. Wincentego.

„Metro przekształca Warszawę” – to hasło, choć częstokroć powtarzane, wciąż traci swoją aktualność. Dla dzielnicy Targówek jest to jedyna w swoim rodzaju szansa na wprowadzenie zmian. Miasto, poza korzystaniem z oczywistych zalet komunikacyjnych, wykorzystuje okazję do przeprowadzenia istotnych modyfikacji na ulicach znajdujących się nad nowymi stacjami metra.

Symbolem tych przeobrażeń jest ulica Kondratowicza. Uległa ona tak głębokiej zmianie, że obecnie jest nie do rozpoznania. Na całej swojej długości ozdabiają ją drzewa i niska zieleń, co przyczyniło się do nominacji w konkursie „Green Cities Europe Award 2023”. Rowerzyści mogą korzystać ze specjalnych asfaltowych dróg, kierowcy mają dostęp do komfortowych miejsc parkingowych i równych jezdni, natomiast piesi cieszą się szerokimi chodnikami i zielonymi skwerkami. Równocześnie z pracami na Kondratowicza, remontowany był również odcinek ulicy Chodeckiej od Wyszogrodzkiej do Kondratowicza.