Kontrowersje wokół zapowiedzi kolędy i tematu ofiar pieniężnych na warszawskim Muranowie

Choć kolęda zasadniczo jest tradycyjnie organizowana po świętach Bożego Narodzenia, to nie istnieją konkretne przepisy kanoniczne określające jej dokładny termin. W niektórych rejonach stolicy Polski, wizyty duszpasterskie mają miejsce nawet przed uroczystościami świątecznymi. Jak to ma miejsce na przykład na warszawskim Muranowie, gdzie księża postanowili rozpocząć kolędę już 20 grudnia. Zwróciło to uwagę internautów, szczególnie w kontekście nietypowego ogłoszenia zamieszczonego przez duchownych.

Święta Bożego Narodzenia już za rogiem, a wraz z nimi rozpoczyna się tradycyjna kolęda. Okazuje się, że niektóre parafie już zaczęły odwiedzać swoich wiernych. Zasady informowania o tych wizytach nie zmieniały się przez lata. Księża informowali swoich parafian o terminach odwiedzin na poszczególnych ulicach, najczęściej podczas ogłoszeń parafialnych. Ale na Muranowie jest inaczej.

Na jednym z osiedli w tej dzielnicy Warszawy, pojawiło się niewielkie ogłoszenie, zawieszone w pobliżu klatki schodowej. Kartkę podpisali księża z parafii Narodzenia NMP z stolicy. Informacja na temat daty wizyty duszpasterskiej była na niej zawarta, ale to co zwróciło uwagę mieszkańców i internautów to wzmianka o pieniądzach. Drodzy parafianie! Nie chcemy kierować się korzyścią materialną. Nie chcemy zmieniać waszych przekonań. Pragniemy tylko błogosławić was i wasze domy – tak brzmiał tekst kartki, który wywołał duże poruszenie w sieci.